Splátky? Myslete na zadní vrátka a pojistěte se

akce pujcky
Článek k přečtení za 2 minuty
zonky vesta

Finanční prostředky. Občas si je potřebuje půjčit prakticky každý. Někdo potřebuje jen pár desítek tisíc, jiný možná rovnou statisíce. V každém případě je nezbytné stále dbát na to, že každá půjčka nese riziko potíží se splácením. Proto je důležité nejen pečlivě vybrat si věřitele, ale také počítat s neočekávanými situacemi a zvážit sjednání pojištění.

Byť jste už půjčoval(a) dříve a vždy se vám dařilo splácet bez problémů, nemůžete si být jistý(á), že se neobjeví neočekávané komplikace. I když se vám snadno dařilo splácet menší půjčky, je dobré si uvědomit, že při půjčení větší částky se s tímto rizikem můžete setkat. Nečekané situace a komplikace jsou nevyhnutelnou součástí života, a proto je rozumné být připraven a zvážit také možnosti pojištění, které by vás ochránilo v případě neschopnosti splácet půjčenou částku. Zodpovědné plánování a příprava jsou klíčové, ať už jde o menší nebo větší půjčku.

Důležité je začít správnou volbou

Základem je důkladně vybrat poskytovatele úvěru. Je nutné dávat pozor zejména na takzvané “úvěrové predátory”. Ty vám nabídnou zdánlivě nejnižší úrok, ale v případě pozdních splátek vás mohou postihnout vysoké poplatky a pokuty.

Ale pozornost je třeba věnovat i férovým poskytovatelům půjček. Nekoncentrujte se pouze na nejnižší úroky. Při výběru je důležité sledovat několik proměnných. K tomu vám pomohou online srovnávače půjček, které vám poskytnou komplexní porovnání. Důležité jsou například informace o různých doplňkových poplatcích. Mnozí věřitelé požadují nemalé poplatky za sjednání a správu půjčky, a dokonce i za převod peněz na váš účet.

Tyto náklady, které navyšují úvěr, se nazývají Roční procentuální sazba nákladů (RPSN). Vyjadřuje se v procentech, a čím je nižší, tím je půjčka levnější.

Záchranná opatření v obtížných časech

I čestného dlužníka mohou potkat těžkosti se splácením půjčky. Může to být způsobeno neočekávanými výdaji, dlouhodobou pracovní neschopností nebo dokonce ztrátou zaměstnání.

Nejhorším možným řešením je získat další úvěr, často od společností s pochybnými praktikami a lichvářskými úroky. Aby se tomuto nebezpečí vyhnuli, mohou si lidé pojistit svůj úvěr. Zonky, například, nabízí službu nazvanou “Zonkyho záchranná vesta”, která pomáhá lidem v obtížných životních situacích. Tato služba umožňuje klientům odložit splátky bez zbytečných prodlení v případě, že se ocitnou v těžké situaci, například ztratí zaměstnání nebo jsou dlouhodobě nemocní.

Jednou z hlavních výhod této služby je rychlost. Běžné pojišťovny totiž obvykle čekají až 60 dní, než začnou s vyřizováním žádosti o odložení splátek. Během této doby musí klienti nadále splácet. Avšak u Zonky stačí předložit neschopenku nebo potvrzení o evidenci v registru uchazečů o práci na Úřadu práce a nejbližší splátka se odsune.

Další výhodou této služby je, že klienti nebudou platit pojistné, pokud odložení splátek nevyužijí. Pokud nebudou tuto službu potřebovat po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců, vrátí jim Zonky peníze ve výši měsíčního poplatku.