Je lepší teď nemovitost koupit, nebo postavit?

stavab domu
Článek k přečtení za 3 minuty

Postavit si vlastní dům nebo koupit hotový?

Odpovídáme na otázku, kterou si pokládá každý!

Sny o vlastním bydlení začínají získávat konkrétní obrysy. Bydlení v podnájmu vás už nenaplňuje, začínáte na něm vidět čím dál víc nevýhod. Kromě toho, že vás kdykoli mohou vystěhovat, už také chcete mít něco svého, co si budete moci přizpůsobit svým představám. Padlo tak rozhodnutí pořídit si vlastní dům. Je lepší si ho koupit, nebo od základu postavit?

Ceny rodinných domů začaly mírně klesat

Docela dlouho teď ceny domů rostly, před pár týdny ale došlo ke změně a rodinné domy jsou zase o něco dostupnější. Klesá zejména cena starších domů, a to až o desítky procent. Ceny novostaveb se zatím drží, ale i u nich lze očekávat mírný pokles. Co si tedy vybrat? Novostavba vyjde dráž, na druhou stranu, do staršího rodinného domu budete muset investovat nejen při koupi, ale i do úprav nebo rekonstrukce. Tak co je lepší? Dům koupit, nebo postavit?

Odpověď není jednoznačná. Každý z nás má o svém bydlení jiné představy, cena navíc nebývá jediným kritériem, podle kterého si dům vybíráte. Mezi další kritéria, která je třeba zohlednit, patří i to, jak rychle potřebujete situaci kolem bydlení vyřešit. Kdo spěchá, ten koupí už hotový dům, koho čas netlačí, může se pustit do výstavby.

Proč se rozhodnout pro novostavbu?

Koupě dokončené novostavby je nejrychlejší cestou k vlastnímu bydlení, počítat ale musíte s vyšší cenou. A to zejména ve velkých městech jako je Praha, Brno a další. Cena se odvíjí ale nejen od lokality, závisí i na vnitřním vybavení, velikosti domu a celého pozemku, infrastruktury nebo materiálů použitých při stavbě. Největší výběr novostaveb k prodeji najdete u nejrůznějších developerů, někteří vám dokonce nabídnou hypotéku s velmi výhodnou úrokovou sazbou.

To ale neznamená, že byste o ceně neměli vyjednávat, přece jen se nacházíme v době, kdy došlo k poklesu poptávky po nemovitostech. Pokud máte financování zajištěné, můžete se pokusit vyjednat si slevu, případně si můžete nechat dodat nějaké to vybavení domu už v ceně novostavby.

HYPO banner web 5

Starší domy jsou dostupnější, ale …

Za starší rodinný dům zaplatíte méně než za novostavbu, počítat ale musíte s tím, že už má něco za sebou. Než se ke koupi opravdu odhodláte, měli byste si důkladně prověřit technický stav nemovitosti a odhadnout případné náklady na její opravy. Ty nemusí být zrovna malé, navíc může jít o dům, který je energeticky náročný.

Ceny všeho letí poslední měsíce strmě vzhůru, pro ceník prací a stavebních materiálů to platí také. Zateplení domu, nová hydroizolace, výměna oken, dveří nebo elektroinstalace bude něco stát, stejně tak stavební úpravy, které možná budete chtít provést. Dopředu si spočítejte, kolik by vás to všechno stálo a porovnejte to s cenou za novostavbu. Zvažte i možnost, zda se vám nevyplatí spíš demolice staršího domu a výstavba nového. Pokud jsou špatné základy nebo nosné zdi, možná by to bylo výhodnější.

Říkáte si, že když do staršího domu a jeho rekonstrukce investujete, navýší se na oplátku jeho hodnota? Máte pravdu, ale ne o celou částku, jakou vy do něj investujete. Na to nezapomeňte zejména ve chvíli, kdy si na něj chcete vzít hypotéku. Ta je jedním ze způsobů možného financování rekonstrukce, další možností je úvěr ze stavebního spoření.

Víte, že u úvěru ze stavebního spoření není do určité výše požadovaná nemovitost jako zástava? Můžete z něj financovat i pořízení fotovoltaiky na střechu nebo tepelného čerpadla, což je dnes aktuální, počítat ale musíte s vyšší úrokovou sazbou než u hypotéky.

Jak výstavbu domu financovat?

Téma, které souvisí jak s koupí starší nemovitosti, tak s výstavbou té nové, jsou finance. Jen pár z nás dokáže během života našetřit takovou částku, aby si dům mohli koupit ze svých zdrojů, většina je naopak ráda, když našetří alespoň tu část, kterou mu nepokryje hypotéka. Její výši je důležité správně odhadnout, a to nejen proto, že ceny stavebních materiálů i prací v poslední době výrazně stouply vzhůru. Financování tedy začněte řešit včas, ukládejte si peníze stranou a připravte si důkladný rozpočet stavby, ať víte, na čem jste.