Jaký je rozdíl mezi leasingem a půjčkou?

Leasing vs. Loan
Článek k přečtení za 2 minuty

Leasing vs. Půjčka:

Rozdíly, které byste měli znát předtím, než se rozhodnete.

Jednou z hlavních otázek, které si mnoho lidí klade při financování, je, jaký je rozdíl mezi leasingem a půjčkou. Obecně platí, že tyto dva pojmy mohou působit podobně, avšak existují určité zásadní rozdíly, které by měl potenciální zákazník znát.

Představte si, že jste na návštěvě u své babičky a jste nuceni strávit noc na jejím starém, nepohodlném gauči. Na druhou stranu, máte možnost si půjčit luxusní postel se všemi vymoženostmi. Zatímco na gauči budete těsně a nepohodlně, postel je pohodlná a prostorem nabitá. Právě takto lze přirovnat leasing a půjčku.

Půjčka je jako ten nepohodlný gauč u babičky. Po půjčení částky od banky máte povinnost vrátit celou částku plus úroky. Těžko se z něj dostáváte a je to nepohodlné. Na druhou stranu, leasing je ten luxusní, prostorný a pohodlný nábytek, kde máte možnost využívat jeho benefity a poté se rozhodnout, zda ho chcete vlastnit.

Podívejme se na leasing podrobněji. Leasing má své specifické výhody. Je to finanční nástroj, který umožňuje podnikům a jednotlivcům využívat majetek bez nutnosti jeho plného vlastnictví. To znamená, že zákazník platí za využití tohoto majetku v určitém časovém období. Po uplynutí tohoto období má zákazník možnost vykoupit majetek za zbytek jeho hodnoty, vrátit ho zpět, nebo pokračovat v jeho leasingu za nově upravených podmínek.

Teď se podívejme na půjčku. Půjčka je typ finančního nástroje, kde banka nebo jiná finanční instituce půjčí částku peněz zákazníkovi, který se zaváže vrátit tuto částku plus úroky v určitém časovém období. Půjčka je obvykle zajištěna majetkem, který je koupen za půjčené peníze.

Hlavní rozdíl mezi leasingem a půjčkou je vlastnictví. U leasingu vlastnictví přechází na zákazníka až po splnění všech plateb, zatímco u půjčky se vlastnictví přenáší na zákazníka hned po koupi majetku. Dalším rozdílem je, že leasingové platby jsou obvykle nižší než splátky půjček, protože zákazník platí pouze za využití majetku a ne za jeho úplné vlastnictví.

Závěrem lze říci, že ať už se rozhodnete pro leasing nebo půjčku, obě možnosti mají své klady a zápory. Rozhodování mezi nimi závisí na vašich specifických potřebách a finančních možnostech.