Hypotéka pro mladé

hypoteka pro mlade
Článek k přečtení za 4 minuty

Plánujete vstoupit do třetího desetiletí života

a už máte dost bydlení s rodiči nebo sdílení
bytu s přáteli?

Máte v plánu založit rodinu a trápí vás stále se zvyšující nájemné? V těchto situacích čelí řada mladých lidí otázce, zda by neměli zvážit koupi vlastní nemovitosti na hypotéku. Dovolte nám vám poskytnout průvodce financováním prvního vlastního bydlení.

Koupit si vlastní byt nebo rodinný dům na hypotéku ještě před dovršením třicátých narozenin má své výhody. Je známo, že čím delší dobu na splacení hypotéky máte, tím nižší budou vaše měsíční splátky. Například hypotéka ve výši 3,77 milionu korun se třicetiletou splatností by vás při aktuálních úrokových sazbách stála 21 217 korun měsíčně. Pokud byste měli na splacení stejné hypotéky o deset let méně, každý měsíc byste zaplatili o téměř 4 550 korun více.

Snížená měsíční splátka, která nebude příliš zatěžovat váš rozpočet, a investice do vlastního bydlení, která zhodnocuje váš majetek při růstu tržních cen nemovitostí, jsou jen dvě z výhod.

Začněte spořit na bydlení co nejdříve

Na počátku pracovní kariéry jsou výdělky obvykle nižší a úspory méně hojné. Právě nedostatek finančních prostředků je často důvodem, proč mladí lidé odloží koupi první nemovitosti. Dnešní doba stoprocentních hypoték je už za námi. Kdo touží po hypotéce, musí mít připravené prostředky nejen na dorovnání rozdílu mezi odhadní a skutečnou cenou nemovitosti, ale také na úhradu provize realitní kanceláře za zprostředkování nákupu nemovitosti.

Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena v roce 2020, což znamená, že například při koupi nemovitosti za pět milionů korun ušetříte 200 tisíc korun. Ideálně byste měli mít naspořeno minimálně 20 % z kupní ceny nemovitosti.

Výhody získání hypotéky ve třiceti letech:

  • Bydlení ve vlastním
  • Hypotéku můžete splácet delší dobu
  • Nemusíte se starat o rostoucí nájmy
  • Naučíte se lépe hospodařit s penězi

Jak vám může pomoci stavební spoření

Pokud nemůžete počítat s finanční podporou od rodičů, je nejlepším řešením začít spořit co nejdříve po nástupu do prvního zaměstnání. Volné peníze je dobré odkládat na účet stavebního spoření, který obvykle přináší vyšší zhodnocení než běžné spořicí účty v bankách.

Kromě úroků máte při splnění podmínek stavebního spoření nárok na státní příspěvek. Pro získání maximální státní podpory ve výši 2 000 korun ročně potřebujete měsíčně vkládat částku 1 700 korun. Během šesti let tak můžete v pohodě naspořit zhruba 135 tisíc korun. V případě potřeby
lze využít úvěr ze stavebního spoření, který může kompenzovat nedostatek vlastních finančních zdrojů.

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

Pro mladší žadatele o hypotéku je klíčovým faktorem výběr té správné banky. Každá banka přistupuje k této skupině zájemců o hypotéku trochu jinak. Například Česká spořitelna v roce 2019 přišla s hypotékou speciálně určenou pro pořízení prvního bydlení, a to s cílem oslovit mladší generaci.

Při hledání hypotéky je tedy vždy dobré obrátit se na nezávislého hypotečního specialistu. Ten má přehled o aktuální nabídce na trhu, zohlední vaše požadavky a připraví vám nabídku na míru.

Pokud si nepřejete setkání s finančním poradcem v bance, můžete si vybrat a sjednat hypotéku online z pohodlí svého domova. Naše hypoteční kalkulačka vám pomůže najít nejvýhodnější hypotéky na trhu.

Státní hypotéka pro mladé

V minulosti poskytoval stát půjčky pro bydlení mladým lidem. Například v roce 2020 mohli lidé do 36 let využít úvěrový program ze Státního fondu rozvoje bydlení. Tato takzvaná státní hypotéka pro mladé byla určena na koupi bytu, koupi nebo výstavbu rodinného domu nebo na modernizaci bydlení. O úvěr mohli žádat jak manželé, tak osoby žijící v registrovaném partnerství nebo jednotlivec do 36 let pečující o dítě do 15 let.

Úvěr ve výši až dva miliony korun bylo možné získat v případě pořízení rodinného domu. V případě nákupu bytu bylo možné dosáhnout až na částku 1,2 milionu korun. Finanční prostředky z programu mohli využít i mladí lidé, kteří plánovali modernizaci obydlí. Rozsah udělených úvěrů se pohyboval mezi 30 tisíci až 300 tisíci korunami. Pro rok 2019 byla v programu vyhrazená suma 950 milionů korun.

HYPO banner web 2

Státní fond podpory investic: Program

V roce 2021 uvedl Státní fond podpory investic na trh nový úvěrový program pod názvem Vlastní bydlení. Někteří lidé tento státní úvěr označují jako státní hypotéku.

Státní úvěr byl navržen pro financování výstavby nového rodinného domu, nákupu bytu nebo rodinného domu, nákupu podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu nebo modernizaci stávajícího bydlení.

Kolik si můžete půjčit od státu?

Při nákupu bytu nebo družstevního podílu je možné od státu získat úvěr až do výše tří milionů korun (avšak nejvýše 90 % sjednané ceny). Pro stavbu rodinného domu můžete získat až 3,5 milionu korun (opět maximálně 90 % nákladů na výstavbu nebo sjednané ceny).

Pokud jde o modernizaci obydlí, lze získat částku v rozmezí od 50 tisíc do 750 tisíc korun.

Aktuální úroková sazba “státní hypotéky” je od letošního července 5,73 % (sledovat vývoj sazeb můžete ZDE).

Státní fond podpory investic k 20. dubnu 2022 ukončil příjem žádostí do programu Vlastní bydlení, protože byl vyčerpán přidělený rozpočet. V roce 2022 již nebude příjem žádostí obnoven.

Kdo má nárok na státní úvěr?

Státní úvěry na bydlení z programu Vlastní bydlení mohli žádat manželé nebo registrovaní partneři do 40 let a jednotlivci do 40 let pečující o dítě do 15 let.

V době podání žádosti o úvěr na pořízení obydlí nesměl žadatel o úvěr ani jeho manžel či registrovaný partner vlastnit nebo spoluvlastnit nemovitost, ani být členem bytového družstva a současně nájemcem družstevního bytu.