Deset běžných mýtů o pojištění: jak neztratit peníze?

pojisteni mity
Článek k přečtení za 2 minuty

Neztrácejte peníze na mýtech o pojištění:

Obrňte se znalostmi a ušetřete!

Není tajemstvím, že pojištění je komplikovanou záležitostí, plnou zapeklitých detailů a drobných písmenek. Vzniká tak nekonečné pole mýtů a omylů, které mohou způsobit, že ztratíte peníze, pokud jim uvěříte. Následujících deset bodů vám pomůže rozptýlit těchto deset nejčastějších mýtů, a tak ochránit své finance.

 1. “Pojištění je příliš drahé.”
  Začněme tímto. Je pravda, že pojištění může být nákladné. Ale skutečná cena pojištění není v tom, co platíte dnes, ale v tom, co byste mohli ztratit zítra.
 2. “Mladí lidé nepotřebují pojištění.”
  Tento mýtus je stejně nebezpečný jako ten předchozí. Mladí lidé nejsou imunní vůči nehodám, nemocem, nebo jiným nepředvídatelným událostem. Naopak, mladí lidé často provádějí rizikovější aktivity, které mohou vyžadovat větší pokrytí.
 3. “Stačí mi minimální pokrytí.”
  Minimální pokrytí může být dostatečné pro některé lidi. Ale pokud jste majitelem domu, máte rodinu, nebo jiné cenné majetky, minimální pokrytí pravděpodobně nebude stačit.
 4. “Pojištění znamená, že jsem úplně pokrytý.”
  Bohužel, ne. Pokud jste se někdy ocitli uprostřed pojišťovacího sporu, víte, že existují výjimky a omezení ve vaší smlouvě, které mohou ovlivnit, co je a co není kryto.
 5. “Stačí mi pojištění, které nabízí můj zaměstnavatel.”
  Zaměstnavatelské pojištění je skvělý bonus, ale mělo by být doplněno osobním pojištěním, které poskytuje širší pokrytí.
 6. “Můj životní styl nevyžaduje pojištění.”
  Každý životní styl může vyžadovat určitý druh pojištění. I když jste minimalisté a žijete hodně střídmě, stále můžete potřebovat zdravotní pojištění nebo pojištění odpovědnosti.
 7. “Pojištění je sázka, kterou pravděpodobně prohraji.”
  Pojištění není sázka. Je to záchranná síť, kterou si vytváříte pro případ, že by se něco stalo.
 8. “Pojišťovna vždy vyhledává důvody, jak nezaplatit.”
  Pojišťovny jsou regulované a monitorované instituce. Samozřejmě, chtějí minimalizovat své náklady, ale mají také závazek dodržovat své smlouvy.
 9. “Pojištění je stejné u všech společností.”
  Každá pojišťovna má jiné podmínky, tarify a balíčky. Je důležité porovnat nabídky a najít tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
 10. “Stačí mi pojištění, které mám. Nemusím nic měnit.”
  Vaše pojištění by mělo odrážet vaši aktuální životní situaci. Když se něco změní (například koupíte dům, přijde nový člen rodiny, změníte práci), měli byste přehodnotit své pojištění.

Doufám, že těchto deset bodů pomůže rozptýlit některé z těch nejčastějších mýtů o pojištění a pomůže vám udržet své finance v bezpečí. Pojištění není luxus, je to nezbytnost, která vás ochrání před nečekanými finančními nástrahami.